Motýli Šumperk

 Dětský pěvecký sbor MOTÝLI ŠUMPERK byl založen na podzim roku 1962 učitelem hudební školy v Šumperku Aloisem Motýlem. Nevelký začínající sbor si v krátké době našel své místo mezi významnými pěveckými tělesy své země a v průběhu více než padesáti let činnosti se rozvinul do podoby sborové školy s dvěma stovkami zpěváků.  Přestože působí mimo velká kulturní centra, je již dlouho známým a vyhledávaným tělesem doma i v zahraničí a jeho historie obsahuje řadu pozoruhodných momentů.

V řadách sboru v průběhu let stanuly více než dva tisíce zpěváků, s nimiž procestoval většinu evropských zemí. Nechyběla spolupráce s rozhlasem i televizí, stejně jako vydávání zvukových nosičů.

Pozvání ke společnému účinkování přijala plejáda významných osobností profesionální hudební scény.  Těleso působí jako regionální metodické centrum a v rámci této činnosti každoročně pořádá festival Zlatá lyra věnovaný dětským pěveckým sborům Šumperka i jeho okolí. Koncertní sbor Motýli Šumperk je pak pravidelným úspěšným účastníkem významných domácích i zahraničních festivalů a soutěží (Praha, Bratislava, Celje, Halle, Neerpelt, Nantes, Montreux, Llangollen, Tolosa). Spolupracuje s mnoha dětským sbory, které s potěšením přijímá v Šumperku a navštěvuje v místech jejich působení. Sbor je součástí Střediska volného času Doris Šumperk.

V současnosti sbor vede Helena Stojaníková spolu se synem zakladatele Tomášem Motýlem. Již více než padesát let je vedle zpívání rovnocenným způsobem kladen důraz na vlídné prostředí sboru a vztahy mezi dětmi i dospělými. Soudržnost, pevná přátelství
i společný cíl sborových dětí se stále více projevují na způsobu jejich pěveckého projevu. Podmanivá atmosféra vystoupení a koncertů dětského pěveckého sboru Motýli Šumperk o tom srozumitelně vypovídá.

 

UKÁZKY - VIDEA

Motýli Šumperk Šumperk 2016 | Vivaldi - Gloria

Motýli Šumperk Šumperk 2013 | JESLIČKY

Motýli Šumperk Uničov 2011 | Händel - E s chlagen freudig unsere Herzen

Motýli Šumperk Uničov 2011 | Orlando di Lasso - Echo

 

 

SOUTĚŽE A FESTIVALY:

2016      22nd International Choral Competetion of Sacred Music, Preveza, Řecko – ZLATO a cena za „mimořádné pedagogické působení“ pro sbormistryni Helenu Stojaníkovou

2014      European Festival of Youth Choirs BASILEJ

2012      Festival adventní a vánoční hudby s Cenou Petra Ebena - Komorní sbory - ZLATÉ PÁSMO a dětské sbory - ZLATÉ PÁSMO a vítězství v kategorii.

2011      VI. International Festival of Advent and Christmas Music Bratislava - ZLATO a nejvyšší bodový zisk napříč kategoriemi

2009      Europees Muziekfestival vor de Jeugd – NEERPELT, Belgique - ZLATO Cum laude 

2008      TOLOSA choral festival, dětské sbory - BRONZ

2008      festival PRAŽSKÉ JARO

2007      MONTREUX Choral Festival (Suisse), Excellent avec félicitations du Jury+Prix de l'ouevre imposée pour choeur a voix égales. 2. místo a cena za nejlepší provedení povinné skladby.

2004      Frölich Sein und Singen – Halle, Allemagne: Günther Erdmann Preis. Cena Günthera Erdmanna.

2000      Choir Olympics – Linz, dětské sbory - STŘÍBRO

 

Ke stažení:

Motýli Šumperk

Motyli_logo.jpg

 

www.motyli-sumperk.cz